Afyon 1 Şubesi

5.KİTAP OKUMA YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

 

’KİTAPLARI OKUDULAR HEDİYELERİNİ ALDILAR’’

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in destekleriyle; Afyonkarahisar Belediyesi, Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğinde düzenlenen Ödüllü Kitap Okuma yarışması sona erdi. Şehrimizde Ortaokul ve Lise düzeyindeki öğrencilere hem okuma hem de yazma kültürünü kazandırmak amacıyla Kitap Okuma Yarışmasında dereceye giren 120 öğrenciye bisikletleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kapalı Spor Salonunda düzenlenen törenle teslim edildi.

Belediye  Başkanımız Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde,  Prof.Dr. Veysel Eroğlu kapalı spor salonunda düzenlenen törene; Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek,  Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Şuayip Özdemir,  İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın,  Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan, Daire müdürleri, öğrenci velileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

‘’OKUMAK BİR DEVA, ANLAMAK İSE BİR ŞİFADIR’’

Tüm kitapların tek bir kitabı anlamak için okunduğunu belirten Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Arslan: “Okumak bir deva, anlamak ise bir şifadır. Ve aslında tüm kitaplar, tek bir kitabı anlamak için okunur. Kaybedeni olmayan bir yarışma töreninin ödül törenindeyiz. Geçtiğimiz öğretim yılı içerisinde 12 sınav merkezinde yüzlerce gönüllü gözetmenimizin görev aldığı sınavımızı gerçekleştirdik. Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz yarışmada 3 yılda toplamda 40 bine yakın kitabı Afyonkarahisar Belediyemizin kıymetli destekleri ile ortaokul ve liselerimizin kütüphanelerine kazandırdık. Her yıl artarak devam eden projemizde bu yıl 5 binden fazla öğrencimizin yarışmamıza müracaat ederek katılması bizim için ayrıca kıymetli bir durum oldu” dedi.

“HER ŞEY ÖĞRENCİLERİMİZE FEDA OLSUN”

Böylesi güzel bir projeye ortak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Milli Eğitim Müdürü Yalçın ve Sendika Başkanı Mustafa Arslan’a ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e teşekkür etti.

 Projenin mimarı Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ise milli ve manevi değerlere bağlı, kişisel ve sosyal yönden gelişmiş, etkin, üretken, topluma faydalı nesiller yetiştirmek adına bu tür projelere çok büyük önem verdiklerini söyledi. Sendika ve Milli Eğitim Müdürlüğünden kendisine gelen bu projeyi hiç düşünmeden hayata geçirmeye karar verdiğini aktaran Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. “5 binin üzerinde öğrencinin kitap okuması bizim en büyük kazancımız” diyen Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, “Her şey öğrencilerimize feda olsun. Bir nebze de olsa eğitime katkıda bulunduysak ne mutlu bizlere” diye konuştu. 

“MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNE ÇIKMANIN YOLU BİLGE NESİLLERDEN GEÇİYOR”

 Kitap okuma yarışmasında emeği geçen başta Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar Şubesi’ne herkese teşekkür eden Afyonkarahisar Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven öğrencilere seslendi. Yurdunuseven, “Şunu unutmayın ki hepinizin bir hedefi olmalı. Hedefi olmayan toplumlar yok olmaya mahkumdur” dedi. Bu tür eğitim projelerinin önemine dikkat çeken, Afyonkarahisar Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven; öğrencileri bilgiyle, kitapla buluşturan etkinlere ağırlık ve önem verilmesi gerektiğini söyledi. Okuyan, araştıran, soran, sorgulayan, gençlere ihtiyaç olduğunu belirten Yurdunuseven muasır medeniyet seviyesine çıkmanın yolunun bilge nesillerden geçtiğini kaydetti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Bizim köklerimiz eserlerimizde, kitaplarımız ve müktesebatımızdadır.’’

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın; "Bizim köklerimiz eserlerimizde, kitaplarımız ve müktesebatımızdadır. Müktesebatımızı anlamanın yolu, okumaktan, kafa yormaktan ve yarına ilişkin hayal kurmaktan geçiyor. Yoksa,180 karakterle Twitter'dan verdiğimiz mesajla ve cümlelerle medeniyet inşa edemezsiniz." dedi.

Yalçın, Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kapalı Salonunda, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar Şubesinin iş birliğiyle düzenlenen 5. Kitap Okuma Yarışması'nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, dertlerin ülke, insan, dava ve uğruna baş koydukları medeniyet olduğunu söyledi.

Medeniyetin kökleri üzerinden yeniden yeşerip yükseleceğini dile getiren Yalçın, şöyle konuştu:

"Bizim köklerimiz eserlerimizde, kitaplarımız ve müktesebatımızdadır. Müktesebatımızı anlamanın yolu, okumaktan, kafa yormaktan ve yarına ilişkin hayal kurmaktan geçiyor. Yoksa,180 karakterle Twitter'dan verdiğimiz mesajla ve cümlelerle medeniyet inşa edemezsiniz. Bunun içinse önce diz kırıp hatim etmeyi, kitabı bitirmeyi ve yeni bir medeniyeti ayağa kaldıracak bir mefkureyi özümsemeyi göze alacaksınız. Bu salonda bulunanlar ve kitap okudukları halde bugün buraya gelemeyen 5 bin kardeşimiz, evladımız ve yarınımız bu anlamda bir iddiayı ifade edercesine kitap okudu. Okudukları kitaptan da anladıklarını da kaleme alarak bugün birlikte ödül törenindeyiz."

"Bu yarışmanın kaybedeni yok." diyen Yalçın, "5 bin göz bebeği öğrencimizin tamamı bu yarışmanın kazananıdır. Emek veren bütün meslektaşlarım ayrı zamanda kitap okudukları için bu yarışmanın kazananı. Buradaki bisikletler sadece sıralamaya girenler için geçerlidir. Bunu artırarak devam ettireceğimizden hiç bir şüphemiz yok." ifadelerini kullandı.

Yalçın, Afyonkarahisar'daki kitap okuma yarışmasını ortaya koyan iradeyi takdir ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Biz Türkiye genelinde 'Bir bilenle bilge nesil' diyerek kitap okumayı, deneme yazmayı ve yazarı yaşıyorsa onunla kritik yapmayı bir geleneğe dönüştürdük. Yıllardır da bir emek veriyor, ter akıtıyoruz. Bugünde bu çalışma devam ediyor. Ama 81 il içinde 5 bin sayıyla çalışan tek şehir Afyonkarahisar. Onun için de önünüzde saygıyla eğiliyorum. Diğer illerimize de hep Afyonkarahisar'ı örnek verdim. Şimdi buradaki denemelerimizin ardından İstanbul'da 400 bin kitapla yola çıkıyoruz. Buradan aldığımız cesaretle de Türkiye genelindeki etkinliğimizde bir level daha atlıyoruz. Onun için yaptığımınız çalışma ve coşkunuz son derece kıymetli."

Konuşmaların ardından Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımı ile Grup Yürüyüş konser verdi.

Konserin ardından 5. Kitap Okuma Yarışması'nda dereceye giren öğrencilere bisiklet ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.