Afyon 1 Şubesi

BİRLİK VE KARDEŞLİK SOFRASI

Afyonkarahisar Eğitim Bir-Sen’liler ”Birlik ve Kardeşlik Sofrası” adı altında düzenlenen yemek programında bir araya geldi. Düzenlenen programa;  Afyon AK Parti milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Afyon Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Eğitim Bir Sen 1.Nolu Başkanı Mustafa Arslan, Afyon İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın ve Eğitim Bir Sen üyeleri katıldı.

”Büyüklerimizi rahmetle anıyorum”

Program, Afyonkarahisar Eğitim Bir Sen 1.Nolu Başkanı Mustafa Arslan’ın ”Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan, merhum Genel Başkan Yardımcılarımız Erol Battal ve Mithat Sevin, Memur-Sen İl Temsilcilerimizden Merhum İrfan Ağılönü, İbrahim Özkul ve Mehmet Arif Özdilek büyüklerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum, Allah onlardan razı olsun.” sözleri ile başladı.

”Birlik ve Kardeşlik Sofrasında” birlikteyiz

“Şiir olmak için şaire muhtaç sözler.” der şair.

İmkânlar, sevdalı insanlara hasret;

İnsanlar ise uğruna kendini adayabileceği ve sevdalanacağı sağlam bir gayeye muhtaçtır. Sendikamız başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarımız, her türlü imkân, mevki, makam; memleketi, milleti ve inandığı değerler adına sağlam bir gayeye adanmış, sevdalı insanların hizmet üretebileceği alanlardır. Sağlam gaye ile ilgili ifadeler farklı farklı olabilir. Lakin üzerinde birçoğumuzun ittifak edebileceği bir gerçeklik vardır ki, o sağlam gayenin içinde “ben” yoktur, “biz” vardır; “kin” yoktur, “aşk” vardır; “tembellik” yoktur, “hizmet üretmek” vardır; “hesap” yoktur, “hasbîlik” vardır; “umutsuzluk” yoktur, “müjdeler” vardır ve “Ne yaptıysam, Allah rızası için yaptım!” diyebilmek vardır.”

Pandemi döneminde çalışmalarımıza ara vermeksizin devam ediyoruz. Okul, kurum ilçe ziyaretlerimizde hız kesmiyoruz. Binlerce km yol kat ettik, buna devam edeceğiz inşallah. Şube Divan Kurulu Toplantılarımız, işyeri temsilcileri toplantılarımızı mutat aralıklarla gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz 5.Kitap Okuma Yarışması Ödül Törenimiz akabinde 6. Kitap Okuma Yarışmamızın besmelesine çekip çalışmalarına başlıyoruz. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak birlikte hayata geçirdiğimiz “Bir Yetim Bir Dilek Bir Yetimhane” projemizle şehrimizdeki yetimlerin gönlüne dokunmaya gayret ettiğimiz gibi Orta Afrika ülkesi Çad’ın Başkenti Encemine’deki “Erol Battal Kız Yetimhanemiz” de sadaka-i cariyeniz olarak iyilikler hanenizde yerini aldı elhamdülillah. Sizlere daha iyi hizmet üretebilmek amacıyla mülkiyetini aldığımız yeni şube büromuzu henüz yetiştiremedikse de sona geldik inşallah. Yakın bir vakitte yeni büromuzda artan faaliyetlerimizle daha ne yapabiliriz sorusuna, birlikte yeni cevaplar bularak yeni hizmet alanları açacağız. Geçtiğimiz üç yılda üye sayımızı her yıl artırarak geleneği hep birlikte devam ettirdik elhamdülillah. Şuan 6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımlarımızla büyüme trendimizi artırdığımız bereketli günler yaşıyoruz. Bu yönüyle, emeği, alın teri, kamu çalışanları adına kıymetli mücadelesi için Genel Başkanımız Sayın Ali Yalçın’a ve Genel Başkan Yardımcılarımıza en kalbi duygularla teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum.

”Rabbimiz adımlarımızı bereketlendirsin”

Programımız ve birlikteliğimiz, hep birlikte kardeşliğimizi kavileştireceğimiz ikliminin vesilesi olsun. Katılımları ile programımızı teşrif eden tüm kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Rabbimiz adımlarımızı bereketlendirsin, ahdimiz ve kardeşliğimiz üzre ayaklarımız sabit kılsın.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "3600'ü söyleyen Memur-Sen'dir. 3600'ü siyasi vadeden Cumhurbaşkanımızdır.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "3600'ü söyleyen Memur-Sen'dir. 3600'ü siyasi vadeden Cumhurbaşkanımızdır. Bunu toplu sözleşmede karara yazıp 2022 yılı içerisinde yetkili konfederasyonla çalışılacak, tamamlanacak diye kayda geçiren Memur-Sen'dir. Hayata geçirecek olan da siyasi iradedir."dedi.

Yalçın, Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şubesince düzenlenen ‘’Birlik ve Kardeşlik Sofrası’’ programında yaptığı konuşmada, sendikal harekette yaklaşık 30 yıldır çok önemli mesafe aldıklarını söyledi.

2010 yılından sonraki toplu sözleşme süreçlerinde 350 kazanıma imza attıklarını dile getiren Yalçın, şöyle konuştu:

"Sonuncu olan 6. dönem toplu sözleşmede sendikalı ile sendikasızın arasına önemli bir makas koyduk. Örgütlülüğü özendiren bir teşkilat olarak geldiğimiz nokta için hamdediyoruz, şükrediyoruz. Bu teşkilatın kıymetleri ve değerleri üyeleri ve lider kadroları içindir. Yıllarca emeğimiz heder ediliyordu. Bizim emeğimiz sendikalı, sendikasız herkese peşkeş çekiliyordu. Halbuki diğer sendika üyeleri, işçi sendikacılığındaki gibi bize dayanışma aidatı ödemeli. İşçi sendikacılığında kazanımı hiç kimse bedava alamaz."

Yalçın, son toplu sözleşmede önemli bir kayıt düştüklerini belirterek, bundan sonra sendikalı ile sendikasız arasına fark geldiğini vurguladı.

Sendikalı olanın sendikasızdan bir yıl içesinde 1600 lira fazla alacağını aktaran Yalçın, "2023 yılında sözleşme süreci bittiğinde ise bu rakam kat sayıya bağlı olduğu için 2 bin liranın üzerine çıkacak. Bundan sonra kazanım toplu sözleşme ikramiyesinden gelecek. Bu açıdan geride bıraktığımız toplu sözleşmenin altını çizerek tarihe kaydediyoruz." dedi.

"Bugünlerde 3600 ek göstergeyi ilk ben söyledim tartışması var" diyen Yalçın, şöyle devam etti:

"Hayır, 3600'ü söyleyen Memur-Sen'dir. 3600'ü siyasi vadeden Cumhurbaşkanımızdır. Bunu toplu sözleşmede karara yazıp 2022 yılı içerisinde yetkili konfederasyonla çalışılacak, tamamlanacak diye kayda geçiren Memur-Sen'dir. Hayata geçirecek olan da siyasi iradedir. Onun için Memur-Sen ailesi olarak çok önemli bir kazanımı kayıt altına almış durumdayız. Bu konu toplu sözleşme kararına dönüşmüştür. Yine, 520 bini bulan sözleşmeliler için 2022 yılı içerisinde yetkili konfederasyon Memur-Sen'le çalışılarak karara dönüştürülecek. Onların kadro beklentisi ile özlük hakları arasındaki makas gibi konuların tamamı masada görüşülüp, çözüme kavuşturulacaktır. Bu açıdan bu toplu sözleşme son derece kıymetlidir."

Yalçın, ayrıca toplu sözleşme sonrası eylül ayı içerisinde bütün sendikalara önemli sayıda üye kaydı olduğunu ve 18 bin 313 kişinin Memur-Sen'e katıldığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından günün anısına Yalçın'a hediye takdim edildi.